Local Law Amendments
Zastosowanie mają następujące zmiany wynikające z przepisów prawa miejscowego:
BELGIA
Zgodnie z belgijską Ustawą o ochronie sygnalistów z dnia 28 listopada 2022 r. transponującą Dyrektywę (UE) 2019/1937, tekst polityki „KiaCompliance: Tell Me” zostaje zmieniony w następujący sposób:
Do Punktu 2 „Zakres” dodaje się następujące ustępy:
Zakres ma również zastosowanie do zwalczania oszustw podatkowych i socjalnych.
Ponadto, ustawa przyznaje ochronę sygnalistom w przypadku naruszeń interesów finansowych Unii Europejskiej oraz naruszeń dotyczących rynku wewnętrznego, w tym naruszeń przepisów UE dotyczących konkurencji i pomocy państwa.
Punkt 3 „Adresaci” przyjmuje następujące brzmienie:
Niniejsza polityka obowiązuje wszystkich obecnych i byłych pracowników Kia, osoby poszukujące pracy prowadzące negocjacje z Kia Belgium, w tym kierowników, członków zarządu, pracowników tymczasowych, koordynatorów ekspatriantów oraz praktykantów w ramach Kia Europe GmbH („Kia EU”) i innych spółek Kia z Grupy Kia działających na obszarze UE i Wielkiej Brytanii (z wyjątkiem zakładu produkcyjnego Kia – Kia Slovakia s.r.o.), a także samozatrudnionych wykonawców, osoby świadczące pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawców, podwykonawców i dostawców Kia EU lub Kia Belgium, które uzyskały informacje o (potencjalnych) naruszeniach w kontekście związanym z pracą (każda z nich jest zwana dalej „Osobą zgłaszającą”).
Niniejsza polityka obowiązuje również wszystkie osoby, które udzielają osobie zgłaszającej pomocy w procesie dokonywania zgłoszenia i których pomoc powinna mieć charakter poufny („Moderator”), osoby trzecie, które utrzymują kontakt z Osobą zgłaszającą i są narażone na ryzyko działań odwetowych w kontekście zawodowym, takie jak koledzy/koleżanki z pracy lub krewni Osoby zgłaszającej, podmioty prawne należące do Osoby zgłaszającej lub wykonujące prace na jej rzecz lub powiązane z nią w kontekście zawodowym („Inne osoby chronione”).
Do Punktu 5 „Jak mogę dokonać zgłoszenia?” dodaje się następujące ustępy:
Jeśli Ty lub jakakolwiek Inna osoba chroniona chcielibyście spotkać się z personelem Kia EU lub Kia Belgium, Menedżer ds. ochrony sygnalistów po uzyskaniu zgody zapewni, aby w systemie zarządzania sprawami (CMS) znalazła się kompletna i dokładna dokumentacja ze spotkania w postaci nagrania rozmowy lub precyzyjnego protokołu ze spotkania sporządzonego przez członka personelu odpowiedzialnego za obsługę zgłoszenia. W każdym przypadku Ty lub jakakolwiek Inna osoba chroniona będziecie mieć możliwość sprawdzenia protokołu ze spotkania, skorygowania go i zatwierdzenia go swoim podpisem.
Do Punktu 8 „Jaka ochrona przysługuje mi jako Osobie zgłaszającej?” dodaje się następujące ustępy:
Dla Kia Belgium ważne jest stworzenie środowiska, w którym Osoba zgłaszająca czuje się bezpiecznie, zgłaszając naruszenia. Z tego względu, zgodnie z belgijską Ustawą o ochronie sygnalistów, podejmowane są następujące środki:
•
Zakaz działań odwetowych: Zakaz wszelkich form działań odwetowych, w tym usiłowania lub gróźb podjęcia działań odwetowych przeciwko Osobie zgłaszającej i osobom powiązanym z Osobą zgłaszającą; działania odwetowe mogą obejmować: zawieszenie, zwolnienie lub rozwiązanie stosunku, degradację lub odmowę awansu, przeniesienie obowiązków, zmianę miejsca pracy, obniżenie wynagrodzenia lub zmianę godzin pracy; zawieszenie szkoleń; negatywną ocenę pracy lub referencji zawodowych; nałożenie lub zastosowanie środka dyscyplinarnego, nagany lub innej sankcji, takiej jak kara finansowa; wymuszanie, zastraszanie, nękanie lub wykluczenie; oraz dyskryminację, niekorzystne lub nierówne traktowanie.
Jeśli Osoba zgłaszająca mimo to spotka się z działaniami odwetowymi, Kia Belgium prosi ją o niezwłoczne zgłoszenie takich działań, w razie konieczności przez Kia Compliance: Tell Me. Kia EU zbada każde zgłoszenie – ze wsparciem lub bez wsparcia Kia Belgium - i w razie konieczności podejmie odpowiednie działania. Ponadto, każda Osoba zgłaszająca, która czuje, że padła ofiarą represji, lub której zagrożono represjami, może złożyć uprawdopodobnioną skargę do Rzecznika Federalnego (patrz Punkt 12).
•
Środki wsparcia: Osoby zgłaszające mają odpowiedni dostęp do środków wsparcia na podstawie art. 24 ust. 1 belgijskiej Ustawy o ochronie sygnalistów. W zależności od potrzeb Osoby zgłaszającej, środki wsparcia obejmują: (i) wszechstronne i niezależne informacje i porady dotyczące dostępnych środków ochrony prawnej i procedur ochrony przed działaniami odwetowymi; (ii) doradztwo techniczne w zakresie organów zaangażowanych w ochronę osób zgłaszających; (iii) pomoc prawną w transgranicznym postępowaniu karnym i cywilnym zgodnie z belgijską Ustawą o ochronie sygnalistów; (iv) wsparcie techniczne, psychologiczne, medialne i socjalne; oraz (v) inne środki wsparcia, takie jak pomoc finansowa dla Osób zgłaszających w postępowaniu prawnym. Belgijski Instytut Federalny ds. ochrony i promocji praw człowieka odpowiada za stosowanie środków wsparcia i nadzór nad nimi zgodnie z przepisami belgijskiej Ustawy o ochronie prywatności. Możesz skontaktować się z Belgijskim Instytutem Federalnym ds. ochrony i promocji praw człowieka, aby uzyskać więcej informacji na temat środków wsparcia (patrz: https://institutfederaldroitshumains.be/en/apply-for-support.)
•
Ochrona przed działaniami odwetowymi: Belgijska Ustawa o ochronie sygnalistów przewiduje także szereg konkretnych mechanizmów ochrony.
Przykładowo, Osoba zgłaszająca, która zgłasza informacje na temat naruszenia zgodnie z belgijską Ustawą o ochronie sygnalistów, nie może zostać uznana za naruszającą jakiekolwiek ograniczenia dotyczące ujawniania informacji wynikające z umowy lub przepisów prawnych lub regulacyjnych ani nie może zostać pociągnięta do jakiejkolwiek odpowiedzialności za takie zgłoszenie lub ujawnienie, pod warunkiem że ma uzasadnione podstawy, by sądzić, że informacje te były niezbędne do ujawnienia naruszenia. Pod tymi samymi warunkami przeciwko Osobie zgłaszającej nie mogą być wszczynane żadne postępowania cywilne, karne ani dyscyplinarne ani nie mogą być na nią nakładane żadne sankcje zawodowe na skutek dokonania zgłoszenia lub ujawnienia przez Osobę zgłaszającą.
Ponadto, Osoba zgłaszająca, która zgłasza lub ujawnia naruszenie nie może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za nabycie lub uzyskanie dostępu do zgłaszanych lub ujawnianych informacji, chyba że takie nabycie lub dostęp same w sobie stanowią przestępstwo.
Należy wyraźnie podkreślić, że Osoby zgłaszające, które zgłaszają naruszenia, nie są chronione przed działaniami korekcyjnymi wynikającymi z ich własnego potencjalnego niewłaściwego zachowania.
Do Punktu 9 „Obsługa zgłoszeń” dodaje się następujące ustępy:
Pod pierwszym zdaniem trzeciego ustępu dodaje się następujący ustęp:
Jeśli dane zgłoszenie dotyczy podmiotów Kia w UE lub Wielkiej Brytanii (ale nie ma zasięgu ogólnoeuropejskiego), obsługa zgłoszenia zostanie przydzielona miejscowej osobie odpowiedzialnej za zgodność. Miejscowa osoba odpowiedzialna za zgodność zostanie wyznaczona na Menedżera ds. ochrony sygnalistów, który będzie prowadzić komunikację z Osobą zgłaszającą, wnioskować o dodatkowe informacje w razie potrzeby oraz przekazywać informacje zwrotne, a także zapewni podjęcie rzetelnych działań następczych w reakcji na zgłoszenia anonimowe w koordynacji z Działem ds. Zgodności Kia EU; w uzasadnionych przypadkach sprawa przydzielona miejscowej osobie odpowiedzialnej za zgodność może zostać przydzielona ponownie do szczebla Kia EU.
Pod trzecim ustępem dodaje się następujący ustęp:
Kia Belgium będzie prowadzić rejestr wszystkich dokonanych zgłoszeń, z pełnym poszanowaniem dla zobowiązania do zachowania poufności, o którym mowa w pkt 11 polityki Kia Compliance: Tell Me. Niezależnie od pkt 8 Polityki prywatności Tell Me, zgłoszenia będą przechowywane przez czas trwania stosunku umownego pomiędzy Kia a Osobą zgłaszającą.
Do Punktu 12 „Inne kanały” dodaje się następujące ustępy:
Oprócz kanału informacyjnego opisanego w niniejszej polityce („Ujawnienie wewnętrzne”), w Belgii Osoba zgłaszająca może także dokonać zgłoszenia (po dokonaniu lub bez dokonania zgłoszenia wewnętrznego) za pośrednictwem zewnętrznego kanału informacyjnego („Ujawnienie zewnętrzne”). W tym celu Osoba zgłaszająca może skontaktować się z Rzecznikiem Federalnym (www.federaalombudsman.be/fr/lanceurs-alerte) lub właściwymi organami wskazanymi przez Dekret królewski (Dekret królewski wskazujący organy właściwe do wdrożenia ustawy z dnia 28 listopada 2022 r. o ochronie osób zgłaszających naruszenia wykryte w podmiocie prawa unijnego lub krajowego, wykryte w podmiocie sektora prywatnego) lub, w stosownych przypadkach, instytucjami, organami, organizacjami i agencjami Unii Europejskiej.
Ostatnim możliwym kanałem jest upublicznienie informacji o naruszeniach („Ujawnienie publiczne”). Ujawnienie publiczne powinno być uznawane za ostateczność. Osoby zgłaszające, które zdecydują się na ujawnienie naruszeń, będą mogły skorzystać z ochrony prawnej Osób zgłaszających w pewnych określonych przypadkach. Taki przypadek zachodzi, kiedy Osoba zgłaszająca najpierw dokonała Ujawnienia wewnętrznego, a następnie Ujawnienia zewnętrznego, lub od razu dokonała Ujawnienia zewnętrznego i w normalnym terminie nie zostały podjęte żadne działania w reakcji na takie ujawnienie. Taki przypadek zachodzi również wówczas, gdy Osoba zgłaszająca (w chwili dokonania zgłoszenia) ma uzasadnione podstawy, by sądzić, że naruszenie może stanowić bezpośrednie lub realne niebezpieczeństwo dla interesu publicznego lub że zachodzi ryzyko represji w przypadku Ujawnienia zewnętrznego lub że skuteczna reakcja na naruszenie jest mało prawdopodobna w świetle okoliczności danej sprawy. Taka sytuacja może mieć miejsce np. wówczas, gdy dowody mogą zostać ukryte lub zniszczone lub gdy zachodzi podejrzenie, że organ działa w zmowie lub jest w inny sposób zamieszany w naruszenie.
WĘGRY
Punkt 3 zostaje uzupełniony o uprawnione osoby zgłaszające zdefiniowane w stosownej węgierskiej regulacji „
2023. évi XXV. törvény a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról”, wymienione w §20.
Punkt 9 zostaje zmieniony w następujący sposób:
Termin przekazania informacji zwrotnych nie powinien przekroczyć trzydziestu dni, ale może zostać przedłużony do trzech miesięcy, jeśli wymagają tego okoliczności danej sprawy.
WŁOCHY
Zgodnie z Dekretem ustawodawczym nr 24/2023 transponującym Dyrektywę (UE) 2019/1937, treść „Polityki Kia Compliance: Tell Me” zostaje zmieniona w następujący sposób:
Punkt 3 zostaje zmieniony w następujący sposób:
Dodaje się przypis do „pracowników Kia”: 1) Osoby, które – chociaż nie należą do kategorii pracowników – świadczą pracę na rzecz Spółki lub podlegają kontroli i kierownictwu Spółki (np. osoby samozatrudnione, w tym osoby, o których mowa w Rozdziale I Ustawy nr 81/2017, a także osoby, które łączy ze Spółką stosunek współpracy, współpracownicy, którzy dostarczają towary lub usługi bądź świadczą pracę w imieniu osób trzecich, wolontariusze oraz stażyści, którzy otrzymują wynagrodzenie lub nie otrzymują wynagrodzenia; 2) osoby, które – chociaż pozostają na zewnątrz Spółki – świadczą pracę na rzecz Spółki lub współpracują ze Spółką w sposób bezpośredni lub pośredni (np. konsultanci); 3) wszelkie inne osoby, które kontaktują się ze Spółką w celu dokonania zgłoszenia; 4) promotorzy finansowi, stażyści, pracownicy kontraktowi/projektowi, pracownicy tymczasowi; 5) moderatorzy; 6) osoby w tym samym środowisku pracy co osoba zgłaszająca; 7) koledzy/koleżanki z pracy osoby zgłaszającej lub osoby, która zgłosiła sprawę do Organu sądowego.
Ochrona sygnalistów ma zastosowanie także wówczas, gdy zgłoszenie naruszeń organom sądowym lub publiczne ujawnienie informacji ma miejsce w następujących przypadkach:
o kiedy prawny stosunek pracy jeszcze się nie rozpoczął, jeśli informacje dotyczące naruszeń zostały uzyskane w trakcie procesu selekcji lub na innym etapie poprzedzającym zawarcie umowy;
o w okresie próbnym;
o po rozwiązaniu stosunku, jeśli informacje zostały uzyskane w trakcie jego trwania.
Punkt 6 zostaje zmieniony w następujący sposób:
Dokonywane zgłoszenia – również te dokonywane z pomocą moderatora – muszą opierać się na precyzyjnych elementach faktycznych (które nie pozwalają na inną interpretację) i zgodności elementów (kilka dowodów wskazujących ten sam kierunek), o których osoba zgłaszająca dowiedziała się w związku z wykonywaniem swoich obowiązków. Zgłoszenia nie mogą mieć na celu doniesienia o sytuacjach o wyłącznie osobistym charakterze (osobiste skargi, roszczenia lub żądania).
Punkt 8 zostaje zmieniony w następujący sposób:
Działania odwetowe, takie jak groźby, nękanie lub dyskryminacja Osób zgłaszających przez innych pracowników Kia, nie będą tolerowane, a sama Kia nie zdegraduje, nie zawiesi ani nie zwolni Osób zgłaszających. Sygnaliści z Włoch, którzy uważają, że padli ofiarą działań odwetowych, mogą zgłosić sprawę bezpośrednio do ANAC – organu, który będzie zobowiązany do poinformowania Państwowej Inspekcji Pracy w celu podjęcia dziań zgodnie z jej kompetencjami.
Sygnalistom, którzy zostali zwolnieni w wyniku zgłoszenia naruszeń, publicznego ujawnienia lub złożenia skargi do organów sądowych lub księgowych, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy. Każda osoba, która zauważy lub zaobserwuje takie działania, powinna niezwłocznie zgłosić je do Sekcji Zgodności Kia EU pod adresem:
complianceEU@kia.eu.
Odpowiedzialnością Sygnalisty jest dokonywanie zgłoszeń w dobrej wierze i zgodnie z deklarowanym duchem prawa. Niniejsza procedura nie wpływa na odpowiedzialność karną i dyscyplinarną Sygnalisty w przypadku pomówienia lub zniesławienia.
Punkt 9 zostaje zmieniony w następujący sposób:
Jeśli w wyniku weryfikacji okaże się, że zgłoszenie jest zasadne w całości lub w części, Dział Zgodności Kia EU podejmie następujące działania, w zależności od charakteru naruszenia:
a) wezwie osoby, których dotyczy zgłoszenie, w celu przeprowadzenia stosownych dochodzeń/rozmów;
b) poinformuje kierownictwo centrali o wyniku dochodzenia;
c) poinformuje Kierownictwo właściwej jednostki o treści zgłoszenia w celu przyjęcia środków w tym zakresie (z wyjątkiem przypadków, w których zachodzi konflikt interesów);
d) poinformuje osoby zaangażowane o wyniku dochodzenia w celu umożliwienia im przyjęcia lub wdrożenia dalszych działań, w tym działań naprawczych, jakie mogą być niezbędne do ochrony Spółki.
Jeśli w wyniku przeprowadzonych dochodzeń i weryfikacji okaże się, że zgłoszenie jest bezzasadne, Dział Zgodności Kia EU zleci jego archiwizację w formie pisemnej.
Jeśli przeprowadzone dochodzenia ujawnią poważne naruszenia, Dział Zgodności Kia EU, po stwierdzeniu zasadnego podejrzenia popełnienia przestępstwa, niezwłocznie prześle zgłoszenie i swoje ustalenia do kierownictwa właściwej jednostki.
Jeśli zgłoszenie zostanie uznane za zasadne, kierownictwo właściwej jednostki podejmuje wszelkie stosowne środki i działania w celu ochrony osoby zgłaszającej, również poprzez uruchomienie inicjatyw dyscyplinarnych i sankcyjnych w wyniku tego, co zostało stwierdzone.
Dodatkowy Punkt 13 „Definicje”:
Dodano definicje wyrażeń stosowanych w treści polityki, w szczególności:
• Moderator: osoba fizyczna, która udziela osobie zgłaszającej pomocy w procesie dokonywania zgłoszenia i która działa w tym samym kontekście pracy;
• Sygnalista: osoba fizyczna zgłaszająca lub publicznie ujawniająca informacje na temat naruszeń w kontekście swojej pracy;
• Osoba otrzymująca lub adresat: osoba, która – niezależnie od pełnionej roli – jest adresatem zgłoszenia naruszeń;
• Informacje zwrotne: przekazanie osobie zgłaszającej informacji o działaniach następczych, jakie zostały lub zostaną podjęte w wyniku zgłoszenia;
• Działania odwetowe: wszelkie zachowania, działania lub zaniechania bądź usiłowanie lub groźby zachowania, działania lub zaniechania podejmowane z powodu zgłoszenia, skargi do organów sądowych lub księgowych bądź ujawnienia publicznego, które w sposób bezpośredni lub pośredni wyrządzają lub mogą wyrządzić niesłuszną szkodę sygnaliście lub osobie zgłaszającej. Działaniami o charakterze odwetowym są następujące działania:
- zwolnienie, zawieszenie lub równoważne środki;
- degradacja lub brak awansu;
- zmiana obowiązków, zmiana miejsca pracy, obniżenie wynagrodzenia, zmiana godzin pracy;
- zawieszenie szkoleń lub jakiekolwiek ograniczenie dostępu do nich;
- niskie oceny pracy lub negatywne referencje;
- podjęcie działań dyscyplinarnych lub nałożenie innych sankcji, w tym kar pieniężnych;
- wymuszanie, zastraszanie, nękanie lub ostracyzm;
- dyskryminacja lub inne niekorzystne traktowanie;
- nieprzekształcenie umowy o pracę na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony, jeśli pracownik mógł tego oczekiwać na uzasadnionych podstawach;
- nieprzedłużenie lub wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony;
- wyrządzenie szkody, w tym naruszenie dobrego imienia, w szczególności w mediach społecznościowych, lub szkody gospodarczej lub finansowej, w tym utraty okazji gospodarczych i utraty dochodów;
- wpisanie na czarne listy na podstawie formalnego lub nieformalnego porozumienia sektorowego lub branżowego, co może skutkować brakiem możliwości znalezienia zatrudnienia w danym sektorze lub branży w przyszłości;
- wcześniejsze wypowiedzenie lub unieważnienie umowy na dostawę towarów lub usług;
- unieważnienie licencji lub zezwolenia;
- żądanie poddania się badaniom psychiatrycznym lub medycznym.
• Zgłoszenie: pisemne udzielenie informacji na temat naruszeń;
• Zgłoszenie wewnętrzne: pisemne udzielenie informacji na temat naruszeń, przesłane za pośrednictwem wewnętrznego kanału informacyjnego;
• Zgłoszenie zewnętrzne: pisemne lub ustne udzielenie informacji na temat naruszeń, przesłane za pośrednictwem zewnętrznego kanału informacyjnego (aktywowane przez ANAC);
• System dyscyplinarny: sporządzony przez Spółkę dokument zawierający postanowienia mające na celu zapobieganie zachowaniom i sankcjonowanie zachowań (zgodnie z obowiązującym krajowym układem pracy), z umownego punktu widzenia, które są sprzeczne z regulacjami, procedurami i instrukcjami Spółki, w tym procedurą zarządzania zgłoszeniami naruszeń;
• Naruszenia: zachowania, działania lub zaniechania, które są szkodliwe dla interesu publicznego lub integralności organu rządowego lub podmiotu prywatnego i obejmują:
1) przestępstwa administracyjne, księgowe, cywilne lub karne, które nie są objęte zakresem pkt. 3), 4), 5) i 6) poniżej;
2) niezgodne z prawem zachowania w rozumieniu Dekretu ustawodawczego nr 231/2001 lub naruszenia przewidzianych w nim modeli organizacyjnych i zarządczych, które nie są objęte zakresem pkt. 3), 4), 5) i 6) poniżej;
3) przestępstwa objęte zakresem unijnych lub krajowych aktów prawnych wymienionych w załączniku do Dekretu ustawodawczego nr 24/2023 lub krajowych aktów prawnych implementujących unijne akty prawne wymienione w Załączniku do Dyrektywy (UE) 2019/1937, jednak nie wymienione w Załączniku do ww. Dekretu, dotyczące następujących obszarów: zamówień publicznych; usług, produktów i rynków finansowych oraz zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu; bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymaganiami; bezpieczeństwa transportu; ochrony środowiska; ochrony przed promieniowaniem i bezpieczeństwa jądrowego; bezpieczeństwa żywności i pasz oraz zdrowia i dobrostanu zwierząt; zdrowia publicznego; ochrony konsumentów; ochrony prywatności i Danych osobowych oraz bezpieczeństwa sieci i systemów informacyjnych;
4) działania lub zaniechania wpływające na interesy finansowe Unii Europejskiej, o których mowa w art. 325 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, określone we właściwych aktach prawa wtórnego Unii Europejskiej;
5) działania lub zaniechania dotyczące rynku wewnętrznego, o których mowa w art. 26 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w tym naruszenia przepisów UE dotyczących konkurencji i pomocy państwa, a także naruszenia dotyczące rynku wewnętrznego związane z działaniami naruszającymi zasady lub mechanizmy dotyczące podatku od osób prawnych i mającymi na celu uzyskanie korzyści podatkowej, która wypacza przedmiot lub cel obowiązujących przepisów dotyczących podatku od osób prawnych;
6) działania lub zachowania, które wypaczają przedmiot lub cel przepisów aktów prawa Unii Europejskiej w obszarach wskazanych w pkt. 3), 4) i 5) powyżej.
POLSKA
Odrębności wynikające z polskiej ustawy z 14.06.2024 r. o ochronie sygnalistów obowiązujące od 25.09.2024 r. – dalej zwana: „ustawą”:
W sekcji 2 dodaje się co następuje:
Zgodnie z ustawą zakres naruszeń obejmuje również naruszenia dotyczące:
• korupcji,
• interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
• rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
• konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujących w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązanych z innymi dziedzinami wskazanymi w ustawie, których mogą dotyczyć naruszenia.
Uwaga: katalog naruszeń, które podlegają zgłoszeniu, nie obejmuje prawa pracy.
W sekcji 3 – dodaje się co następuje:
Zgodnie z ustawą katalog osób zgłaszających obejmuje również m.in.:
• osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
• przedsiębiorców;
• prokurentów;
• stażystów;
• wolontariuszy;
• akcjonariuszy lub wspólników;
• członków organów (tj. również innych niż zarząd),
a ponadto umożliwia zgłoszenie informacji pozyskanych również przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku będącego podstawą współpracy i po ustaniu jakiegokolwiek z tych stosunków.
W sekcji 6 dodaje się co następuje:
Zgodnie z ustawą osoba zgłaszająca powinna podać także swój adres korespondencyjny lub adres poczty elektronicznej (tzw. adres do kontaktu).
SŁOWACJA
Na końcu Punktu 2 dodaje się następujące postanowienie:
Niniejsza polityka ma również zastosowanie do zgłaszania działalności antyspołecznej zdefiniowanej w Ustawie o sygnalistach. Działalność antyspołeczna oznacza (i) przestępstwo (tj. zachowanie stanowiące przestępstwo w świetle prawa karnego); lub (ii) inną działalność antyspołeczną (tj. zachowanie stanowiące wykroczenie lub inne przestępstwo administracyjne). Za inną działalność antyspołeczną uznaje się również zachowanie, które nie stanowi wykroczenia ani innego przestępstwa administracyjnego, ale ma negatywny wpływ na społeczeństwo.
Punkt 3 przyjmuje następujące brzmienie:
Niniejsza polityka obowiązuje wszystkich obecnych i byłych pracowników Kia, osoby poszukujące pracy, w tym kierowników, członków zarządu, pracowników tymczasowych, koordynatorów ekspatriantów oraz praktykantów w ramach Kia Europe GmbH („Kia EU”) i innych spółek Kia z Grupy Kia działających na obszarze UE i Wielkiej Brytanii (z wyjątkiem zakładu produkcyjnego Kia – Kia Slovakia s.r.o.), a także wszystkie osoby świadczące pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawców, podwykonawców i dostawców Kia EU lub innych podmiotów Kia w UE i Wielkiej Brytanii, które uzyskały informacje o (potencjalnych) naruszeniach w kontekście związanym z pracą (każda z nich jest zwana dalej „Osobą zgłaszającą”).
Punkt 11 przyjmuje następujące brzmienie:
Kia i jej pracownicy będą traktować wszystkie zgłoszenia w sposób wrażliwy. Tożsamość Osoby zgłaszającej zostanie zachowana w poufności w zakresie, w jakim nie utrudnia to ani nie wypacza rzetelnych działań następczych, takich jak dochodzenia. Ujawnienie tożsamości Osób zgłaszających jest możliwe wyłącznie na podstawie ich zgody na ujawnienie ich tożsamości. Nie dotyczy to sytuacji, w której ujawnienie tożsamości Osób zgłaszających jest niezbędnym i proporcjonalnym obowiązkiem nałożonym przez obowiązujące prawo UE lub obowiązujące prawo krajowe, np. w kontekście dochodzeń prowadzonych przez organy krajowe lub postępowań sądowych, tj. postępowań w sprawach przestępstw w świetle prawa karnego lub administracyjnego.
Zwracamy uwagę, że niniejsze zobowiązanie do zachowania poufności nie będzie miało zastosowania w przypadku podania nam nieprawidłowych lub wprowadzających w błąd informacji na skutek niedbalstwa lub w złej wierze.
Ponadto osoby zgłaszające mogą także zachować anonimowość, dokonując zgłoszenia za pośrednictwem Kia Compliance: Tell Me.
SZWECJA
Do Punktu 2 dodaje się następujący ustęp, jako ustęp końcowy:
Jeśli zgłoszenie dotyczące Kia Sweden AB („Kia Sweden”) zawiera informacje, które mogłyby identyfikować osobę, zidentyfikowana osoba musi pełnić wiodące stanowisko lub być uznawana za członka kluczowego personelu Kia. Takie osoby obejmują członków zarządu, osoby pełniące stanowiska kierownicze oraz inne osoby, którym przysługuje szeroki zakres uprawnień do autonomicznego podejmowania decyzji i które wywierają znaczny wpływ na organizację. Zgłoszenie, które identyfikuje taką osobę musi dotyczyć poważnych nieprawidłowości dotyczących księgowości, wewnętrznej kontroli księgowej, audytu, przestępstwa korupcyjnego, bankowego lub finansowego bądź innych poważnych nieprawidłowości wpływających na żywotne interesy organizacji lub życie i zdrowie ludzkie.
Do Punktu 12 dodaje się następujący ustęp, jako ustęp końcowy:
Oprócz kanału informacyjnego opisanego w niniejszej polityce, Kia Sweden ustanowiła równoległy lokalny kanał informacyjny („Kanał szwedzki”). W przypadku dokonywania zgłoszenia za pośrednictwem Kanału szwedzkiego, jest się objętym ochroną na mocy Ustawy (2021:890) o ochronie osób zgłaszających naruszenia („Szwedzka ustawa o sygnalistach”) (szw. lagen om skydd för personer som rapporterar om missförhållanden). Przedmiot zgłoszenia, osoby uprawnione do dokonywania zgłoszeń oraz sposób dokonywania zgłoszeń za pośrednictwem Kanału szwedzkiego są opisane bardziej szczegółowo w
Załączniku 2A. Załącznik 2A zawiera również opis sposobu, w jaki Kia Sweden postępuje ze zgłoszeniami dokonanymi za pośrednictwem Kanału szwedzkiego, oraz ochrony i praw przysługujących na mocy Szwedzkiej ustawy o sygnalistach, a także informacje o możliwości zgłaszania naruszeń do szwedzkich organów.